Portál Práce


Pracovní právo

Zákoník práce – změny od 1. 1. 2012

29.01.2013

Od nového roku došlo v zákoníku práce k mnohým změnám. Některé z nich se více či méně mohou dotknout i vás a je dobré být připraven. Uveďme si tedy alespoň přehled těch nejvýznamnějších změn, které se týkají například zkušební doby, pravidel výpovědi, možností odstupného anebo dohody o provedení práce.

celý článek

Kategorie: Pracovní právo

Nemravné návrhy na pracovišti

25.09.2014

Sexuální obtěžování na pracovišti v našem prostředí není ničím neobvyklým. Mnohdy se jedná o zdánlivě neškodné narážky či snahu o humor. Ovšem každý z nás má své specifické vnímání a co je pro jednoho vtipem, pro druhého může být hrubou urážkou. Co je tedy sexuální obtěžování na pracovišti? A jak se proti němu případně bránit?

celý článek

Kategorie: Pracovní právo

Konkurenční doložka

02.11.2014

Konkurenční doložka slouží k ochraně zaměstnavatele a jeho výdělečné činnosti před konkurencí a zneužitím získaných informací a údajů zaměstnancem. Proto musí zaměstnanec podepsat tuto doložku a dodržet podmínky v ní stanovené. Princip doložky spočívá v tom, že zaměstnanec po rozvázání pracovního poměru se zaměstnavatelem nesmí vykonávat konkurenční činnost proti svému dřívějšímu zaměstnavateli, která by jej mohla poškodit a to po dobu maximálně 1 roku.

celý článek

Kategorie: Pracovní právo

Kdy vzniká nárok na odstupné?

26.10.2014

Zaměstnavatel vám může dát výpověď z mnoha důvodů, ovšem pouze v některých případech můžete získat odstupné. Konkrétně zaměstnanci vzniká nárok na odstupné v případě, že dostal výpověď z nadbytečnosti a firma přímo jeho pracovní místo ruší nebo v případě, že se zaměstnavatel nebo jeho část ruší či přemisťuje.

celý článek

Kategorie: Pracovní právo