Portál Práce


zpět na výpis

Jak hledat práci?

01.05.2014

Pokud přijdeme o zaměstnání, je to velmi nepříjemné. Zvlášť v dnešní době, kdy najít dobrou práci je nelehký úkol. Je však třeba se s tím vyrovnat a co nejrychleji začít situaci řešit. Ze všeho nejdříve se jděte zaevidovat na nejbližší úřad práce a podejte o tom zprávu také zdravotní pojišťovně. Poté nastává čas samotného hledání nové práce.

Není dobré spoléhat se jen na nabídky zaměstnání z úřadu práce, ovšem měli bychom vyvinout také vlastní aktivitu. Moderním způsobem hledání je dnes internetová síť.  Pracovní portály obsahují velké množství nabídek. Orientaci v nich usnadňují různá kritéria, která pomohou vyhledat pouze nabídky odpovídající zadaným požadavkům:

     - lokalita zaměstnání

     - obor práce nebo profese

     - plný nebo zkrácený úvazek

Hledání lze ještě vymezit např. podle dosaženého vzdělání či minimálního požadovaného platu. Na některých pracovních portálech je možné vytvořit si po zaregistrování tzv. agenta, který podle vám zadaných požadavků bude pravidelně prohledávat nové nabídky zaměstnání na internetu a ty, které budou odpovídat vašim požadavkům, zašle na vaši emailovou adresu. Tento nástroj velmi usnadňuje hledání.

Vyplatí se také věnovat čas sepsání profesního životopisu a jeho vystavení v elektronické podobě na internetu. To umožní firmám, které hledání zaměstnance, aby si vás sami našli. V případě, že je váš životopis zaujme, vás mohou sami zkontaktovat. S vytvořením životopisu vám může pomoci i zkušený odborník na personalistiku. Jsou lidé, kteří přesně vědí, jak zformulovat váš životopis tak, aby byl pro potenciální zaměstnavatele atraktivní a zajímavý.

Osvědčeným způsobem hledání práce je procházení inzerátů v tisku, i když v dnešní době tato možnost už není tak využívaná. Není ale vyloučeno, že zrovna vám se tímto způsobem podaří najít vysněné zaměstnání.

Užitečné je také zapátrat v okruhu svých známých nebo samostatně oslovovat vybrané firmy. I kdyby zrovna nehledali zaměstnance, můžete alespoň vyjádřit svůj zájem u nich pracovat a zanechat kontaktní údaje.

Velké množství nabídek práce shromažďují personální agentury. Těchto agentur je mnoho, liší se zejména množstvím a kvalitou nabídek, rychlostí jednání a také profesionalitou v komunikaci s vámi. Je možné oslovit i více agentur, kterým poskytnete svůj životopis.

Cestou k nalezení práce jsou i veletrhy pracovních příležitostí - zde se obvykle prezentují společnosti, které hledají zaměstnance. Máte tak možnost předem se seznámit se společností a jejím fungováním. Každá společnost posílá na veletrh zpravidla několik zástupců, kterým se můžete představit a promluvit si o možnostech uplatnění u nich. Vyplatí se také předat tištěnou verzi životopisu, aby Vás v případě zájmu mohli kontaktovat.

Pro zvýšení úspěchu hledání je dobré kombinovat všechny uvedené možnosti.

Pro mladé lidi, zejména absolventy technických a ekonomických oborů, představují velkou šanci tzv. trainee programy. Jedná se o samostatné projekty velkých firem, které spočívají v tom, že během několika měsíců projdete různými odděleními v dané společnosti. Mnohdy je součástí programu opravdu motivující finanční ohodnocení, jazykové kurzy, zahraniční stáže, školení apod. Po skončení programu se rozhodne, jestli zůstanete na některém oddělení firmy, nebo půjdete hledat jinam. I v takovém případě si odnesete cenné zkušenosti a praxi.

Možným východiskem při ztrátě zaměstnání je zahájení vlastního soukromého podnikání. Výhodou je nezávislost a možnost svobodného plánování času a aktivity. To však s sebou v porovnání se zaměstnáním nese velkou míru zodpovědnosti a rizik. Vyžaduje píli a cílevědomost. Je třeba důkladně promyslet podnikatelský záměr a reálně uvážit, zda je nějaká šance na úspěch. V případě, že se Vám podaří všechny překážky překonat, může být podnikání zdrojem radosti z práce i finančních prostředků.

Pokud se Vám i přes veškerou snahu nedaří sehnat vhodné zaměstnání, je velmi důležité nevzdávat se a nepropadat beznaději. I když neustálé odmítání může mít negativní vliv na sebevědomí, je třeba napnout všechny síly a pustit se do hledání ještě intenzivněji. Jedině vytrvalost přináší úspěch.