Portál Práce


zpět na výpis

Kde ušetříme za rok 2015?

07.04.2015

Rok 2015 nám přináší úspory v různých oblastech. Ušetřit by mohli, důchodci, podnikatelé, rodiče a další. Kde přesně se dá šetřit a kde nastala změna?

Dopad na většinu společnosti bude mít nastavení nové sazby DPH. Ta se ze svých 15% snížila na 10%, a to v oblasti knih, léků a dětskou výživu. S největší pravděpodobností by tedy mělo dojít ke zlevnění zboží v těchto oblastech, což by ulehčilo našim peněženkám. Dále se zruší regulační poplatky u lékaře. Zruší se regulační poplatek 30kč za recept, a nebo návštěvu u praktického či ambulantního lékaře. Ovšem poplatek 90 korun na pohotovosti stále zůstane.  

Další skupinou, která by v roce 2015 mohla odlehčit svému rozpočtu, jsou důchodci. Změna nastává u pracujících důchodců, kterým byla v rámci úsporného balíčku kabinetu Petra Nečase zrušena sleva na dani. Ustanovení bylo v červenci minulého roku zrušeno Ústavním soudem, a tudíž bude tento rok sleva opětovně zavedena. K tomu bude důchodcům sleva vyplacena i za rok 2014.

Důchodci si ale polepší ještě v oblasti své penze. Nejedná se sice o nijak markantní navýšení, každý měsíc si důchodce na penzi polepší o 205 kč, nicméně to znamená zlepšení. V minulých letech byl však růst důchodů omezen, a to díky Nečasově vládě. Ta zamezila růst po dobu tří let, do roku 2015.

Za rok 2015 si polepší i rodiče, dostanou vyšší slevu na děti a sleva bude i u takzvaného  školkovného. Zvýšení daňového zvýhodnění na děti se pohybuje u druhého potomka o 200kč měsíčně více a u třetího potomka o 300 korun. Doposavad mohl rodič ušetřit měsíčně za každé dítě 1117 kč. Pro rok 2015 ušetří za druhé dítě 1317 kč a za třetí dítě 1417 kč.

Další změna nastala v uplatňováni slevy na takzvané „školkovné“. Za rok 2014 mohou rodiče uplatnit tuto slevu ve výši 8 500 kč. Za rok 2015 už půjde o slevu ve výši 9 200kč. Slevu může rodič uplatnit buďto u svého zaměstnavatele a nebo v daňovém přiznání. Sleva bude poskytnuta pouze za umístění dítěte ve školce, a nebo v jiném předškolním zařízení. Rodič bude muset k uplatnění slevy prokázat výdaje, do kterých se nezapočítávají výdaje za stravu dítěte.

V neposlední řadě dojde k polepšení u podnikatelů. Jednou z oblastí polepšení jsou firemní školky. Firmy, které dávají svým zaměstnancům k dispozici školky pro jejich děti si budou moci snížit daňový základ o náklady spojené s vedením podnikové školky. V daňovém zvýhodnění budou v tomto případě započítány energie, nájem či mzdy zaměstnanců školky.